Články
Příspěvky
Co je důležité vědět před výkladem horoskopu
Co je důležité vědět před výkladem horoskopu
Astrologie je obor, který přitahuje lidskou duši od nepaměti. V dávných dobách byla astrologie jedním ze tří sloupů vznešených věd, vedle magie a alchymie. Největší zasvěcenci byli obeznámeni s naukami celé triády. Postava legendárního Herma Trismegista byla označována za „třikrát mocného“ právě proto, že ovládal tuto trojici vysokého umění. Bez astrologie se po dlouhé věky neobešlo žádné důležité rozhodnutí velkých panovníků, stejně jako dalších zodpovědných postav minulých věků. Stačí si vzpomenout na úžasné stavby z časů Karla IV. a cítíme, že využití astrologie a matematiky v těchto architektonických skvostech má cílený několikadimenzionální význam, který působí na pozorovatele, ať už vnímá jejich hlubokou symboliku nebo ne.
3. 3. 2016 | Rubrika: Články
Tajemství katedrál
Tajemství katedrál
Gotický chrám symbolizuje nebeský Jeruzalém, jehož mystický význam zdůrazňuje půdorys ve tvaru kříže. Apsida s kůrem má tvar půlkruhu nebo případně oválu. Podélná a příčná loď chrámu představují kříž. S apsidou získává kříž formu egyptského kříže zvaného Ankh. Ankh je znamením nesmrtelnosti. Ani výběr místa pro stavbu nebyl náhodný. Většina evropských
katedrál i kostelů stojí na posvátných stanovištích známých už od předkřesťanských dob. Na takových místech se energie Matky Země spojuje s energií nebes a proto jsou ideální pro stavbu svatyň vyhrazených setkáním člověka s Bohem.
6. 3. 2015 | Rubrika: Články
Psychologie vlastního obrazu
Psychologie vlastního obrazu
Tajemství podvědomí aneb na hranicích úspěchu a neúspěchu
Psychologie vlastního obrazu není nová, ale málo využívaná. Obraz sebe je
klíčem k lidské osobnosti a chování. A to není všechno, vlastní obraz určuje, co je člověk schopný nebo neschopný udělat. Pozitivní myšlení funguje jen tehdy, je-li ve shodě s vlastním obrazem. Co to vlastně je „vlastní obraz“? Jak se v nás vytváří? A co si s ním počít?
17. 2. 2015 | Rubrika: Články
Keltové, křesťanství a Svatý Grál III.
Keltové, křesťanství a Svatý Grál (III.)
Merlin, Kruhový stůl, rytíři Kruhového stolu
Obraz Grálu jako posvátné nádoby můžeme spatřit již v předkřesťanských dobách. Kupříkladu v řeckých pramenech nalézáme Hermův pohár jako svatou nádobu kněžské moudrosti. Daleko nejbližší příbuznost ke Grálu však můžeme najít v keltských pohádkách a mýtech.
10. 2. 2015 | Rubrika: Články
Keltové, křesťanství a Svatý Grál II.
Keltové, křesťanství a Svatý Grál (II.)
Keltská spiritualita a její vliv na další národy
Mýtus je tělem světa. Ve světě Keltů přichází křesťanství do prostředí živého mýtu. Na keltské půdě se s křesťanstvím nesvádí žádný boj s „nepravými božstvy. Křesťanský impuls je u Keltů přijat v duchu hluboké spřízněnosti s místním „pohanským“ kultem. Jak říká Zdeněk Neubauer, zatímco v helenismu je křesťanství přijímáno jako naplnění Logu, u Keltů je asimilováno jako dovršení mýtu.
25. 1. 2015 | Rubrika: Články
Keltové, křesťanství a Svatý Grál I.
Keltové, křesťanství a Svatý Grál (I.)
Transformace keltského principu v křesťanský
Ze školského dějepisu má většina z nás vžitý názor, že křesťanství importovali do České kotliny z východu Cyril s Metodějem. Skutečně mají zásadní význam pro christianizaci Čech, Moravy a Slovenska. Otázka zní, zda byli jediní. Už v počátečních kořenech křesťanství v našich zemích můžeme, při bližším zkoumání, pozorovat prolínání vlivů východních, ale i západních. Konkrétně se jednalo o misi irsko- latinskou.
15. 1. 2015 | Rubrika: Články
Proč jsou pro děti důležité pohádky?
Proč jsou pro děti důležité pohádky?
„Chcete-li mít inteligentní dítě, vyprávějte mu pohádky. Pokud chcete mít dítě ještě inteligentnější, vyprávějte mu ještě víc pohádek.“
Albert Einstein
6. 1. 2015 | Rubrika: Články